VISI GERAI ŽINOME:

  • Angliavandeniai tai ,,dietos žudikas“.
  • Angliavandeniai geriau panaudojami mūsų kūno pirmoje dienos pusėje, todėl neverta jų valgyti vakare.
  • Negalima valgyti angliavandenių prieš miegą, nes miego metu mūsų medžiagų apykaitą sulėtėja ir nereikalauja angliavandenių.
  • Jeigu valgai angliavandenius vakare – susirgsi 2 tipo cukriniu diabetu.

Manau tų pasakymų yra kur kas daugiau, bet retas mūsų susimąsto, kokiomis aplinkybėmis šie teiginiai gali turėti daugiau arba anaiptol mažiau svarbos.

PAIMKIME MEDŽIAGŲ APYKAITOS PAVYZDĮ:

Teorija: Iš pirmo žvilgsnio turėtume su tuo sutikti, Katoyose et al. įrodė, kad pirmoje miego dalyje mūsų medžiagų apykaita gali sulėtėti net iki 35% (1). Tačiau taip pat buvo pastebėta, kad įžengus mums į antrąją, REM (rapid eye movement) miego fazę, medžiagų apykaita stipriai pagreitėja išlygindama medžiagų apykaitos balansą tarp miego ir dienos metu energijos panaudojimo (2-3).

Aplinkybės: nutukimu sergantys žmonės turi mažesnę miego medžiagų apykaitą lyginant su lieknais bei fiziškai aktyviais žmonėmis. Todėl nesant sveikatos sutrikimų, angliavandeniai gali būti vertingais vakarienės patiekalo svečiais (3).

Kaip matote viena teorija universaliai negali būti priskirta visiems žmonėms, bei tik su papildomomis aplinkybės mes galime nurodyti, kad produktas bus naudingas ar žalingas žmogaus sveikatai.

Grįžkime prie angliavandenių vartojimo vakarienės metu įtakos miego kokybei.

KOKĮ VAIDMENĮ MIEGUI TURI ANGLIAVANDENIAI?

Literatūroje rasime daug skirtingų nuomonių bei prieštaraujančių tyrimų, kurių vieni teigia, kad angliavandenių vartojimas vakare turi teigiamos įtakos miego kokybei (4), ir priešingai – tyrimų su atvirkštinėmis išvadomis (5-6).

Ilgą laiką buvo manoma, kad pagrindiniu pranašumu angliavandenių valgomų vakare kartu su baltyminiu maistu yra padidėjusi  ,,miego hormono“ melatonino gamyba.

Triptofanas – amino rūgštis randama baltymais turtinguose maisto produktuose, pvz: pieno produktai, kalakutiena. Ši amino r. konkuruodama su kitomis amino rūgštimis patenka į žmogaus smegenis ir per ilgą grandinę reakcijų virsta serotoninu, o šis eigoje melatoninu.

Kad triptofanas efektyviai nukonkuruotų likusias, iš baltymų ateinančias amino rūgštis jam reikalinga insulino pagalba. Šioje vietoje ateina į pagalbą mums angliavandeniai. Suvalgius angliavandenių vakarienės metu, raumeninio audinio sintezei reikalingos amino rūgštys insulino poveikyje siunčiamos į raumenis, o triptofanas lengvai prasiskverbdamas pro medžiagų eismą į smegenis kontroliuojantį hematoencefalinį barjerą pradeda savo virsmus link miego hormono susidarymo.

Kaip ir viskas atrodytų ganėtinai paprasta ir aišku, tačiau prisiminus mano anksčiau rodytą medžiagų apykaitos pavyzdį ,būtina atkreipti dėmesį į šio unikalaus mechanizmo aplinkybes, nes priklausomai nuo jų galima daryti išvadas, kam tokia maitinimosi taktika gali būti naudinga, o kam ne.

I APLINKYBĖ. MIEGO KOKYBĘ GERINANČIŲ MECHANIZMŲ PAINIAVA

Visi norėtume, kad kiekvienas klausimas turėtų vieną atsakymą, tačiau mitybos moksle dažnai taip nėra.

Nepaisant savo tiesioginio, teigiamo poveikio miego kokybei, angliavandeniai nėra vienintelės medžiagos, kurios gali tai padaryti.

ANGLIAVANDENIAI PRIEŠ MIEGĄ – BAUBAS AR DRAUGAS?

       Paveikslėlis nr. 1 – maistinių medžiagų poveikis miego kokybei (7)

 

Baltymai tiek riebalai turi savo vidinius kelius, kurių poveikyje taip pat gali būti stebimas teigiamas efektas miego kokybei (pav.1).  Baltymai skatindami cholecistokino gamybą, riebalai – peptido YY, teigiamai veikia gilaus miego SWS fazės (slow wave sleep – trečioji gilaus miego fazė) trukmę bei didina mieguistumo jausmą. Įdomumo dėlei verta paminėti, kad baltymų ar riebalų poveikis gali būti viršesnis vertinant šių trijų mechanizmų hierarchijos lygmenį (7).  

Taip pat norėčiau pabrėžti kelis dar neatsakytus klausimus susijusius su angliavandenių įtaka miego hormono, melatonino gamybai:

  1. Pirma, kad triptofanas efektyviai patektų į smegenis bei ,,galimai“ virstų serotoninu o vėliau melatoninu, vakarienės patiekalas privalo būti 98% sudarytas į angliavandenių, ir <2%  kalorijų turi būti gaunama iš baltymų. Koks praktiškumas tokio patiekalo mūsų sveikatai, jeigu mums reikėtų vartoti vos ne gryną cukrų, kad gautume šį poveikį?

2. Antra, serotoninas yra susijęs tiek su geresniu miegu bet kartu gali skatinti didesnį budrumo jausmą. Nėra iki šiol aišku koks kiekis serotonino virs melatoninu mūsų smegenyse, taip pat ar to melatonino pakaks, kad jis paveiktų žmogaus miego ciklą.

Šie keli kriterijai mums dar neleidžia iki galo teigti, kad angliavandenių vaidmuo miego kokybės gerinime yra grindžiamas būtent šiuo mechanizmu.

II APLINKYBĖ. ANGLIAVANDENIŲ VARTOJIMO LAIKAS, KIEKIS IR KOKYBĖ

Tyrimų duomenimis angliavandenių kokybinė ir kiekybinė sudėtis turi įtakos skirtingoms miego fazėms. Žemo glikeminio krūvio/indekso  angliavandeniai vartojami likus 3-4h iki miego turi stipresnę įtaką gilaus miego fazės gerinime, tuo tarpu aukšto glikeminio indekso, vartojami arčiau miego (1-2h) – REM (rapid eye movement)  fazei.

Afaghi A et al. tyrimo dalyviai pasiskirstę į dvi grupes privalėjo suvartoti  600g virtų ryžių su 200g daržovinių pomidorų padažo 4h iki miego ar likus 1h iki miego pradžios. Aukšto glikeminio indekso ryžių patiekalas suvalgytas 1h iki miego pagerino ne tik REM miego fazę bet ir paskatino žmogų greičiau užmigti. Šio efekto nestebėta valgant patiekalą likus 4h iki miego (7).

Tačiau, verta pagalvoti kiek praktiškas yra šis sprendimo būdas.

  1. Yra gerai žinoma, kad didelis angliavandenių suvartojimas arti miego, žmonėms sergantiems nutukimu ar 2 tipo CD turi neigiamos įtakos cirkadiniams ritmams bei jų genų (SIRT1 ir CLOCK loci) raiškai. Šių genų ekspresija yra susijusi su didesniu atsparumu insulinui bei silpnesniu riebalinio audinio kritimu (8). Todėl toks valgymo režimas negalėtų būti universaliai taikomas kiekvienam žmogui. Kita vertus, žemo glikeminio krūvio angliavandenių turinti vakarienė ,valgoma 3-4h iki miego galėtų būti neutraliu ir naudingu miegui sprendimu žmonėms norintiems įtraukti šių produktų į savo vakarienės mitybos racioną.

2. Renkantis iš dviejų (REM versus gilaus miego fazė) miego fazių, antroji, turėtų būti mūsų favoritas. Gilus miegas tai ilgiausia miego fazė, kuri laikoma miego homeostazės tašku. Ji yra susijusi su augimo procesų bei regeneracijos aktyvacija. Žmonėms, turintiems trumpą gilaus miego fazę stebima sumažėjusi psichomotorinė veikla bei protinis našumas dienos metu. REM fazės stokos atveju tokių stirpių sutrikimų netebima.

Taigi nepaisant stebimo efekto miego kokybei visada verta pagalvoti ar momentinis efektas neturės neigiamų padarinių žmogaus sveikatai ilgoje perspektyvoje.

III APLINKYBĖ. STRESAS, EMOCINIS STABILUMAS, FIZINIS KRŪVIS

Nepaisant anksčiau minėtų kontraversiškų angliavandenių vartojimo aplinkybių, norėčiau pabrėžti kelias išimtis, kuriose angliavandenių saikingas vartojimas galėtų būti iš ties naudingas.

  • Stresas – dažniausia priežastis, kada kiekvienam mūsų norisi suvalgyti skoniais bei gerų emocijų kupino angliavandenių turinčio patiekalo.

Iš dalies kiekvienas mūsų elgiasi teisingai, nes angliavandenių vartojimas patiriant stresą leidžia efektyviau suvaldyti neigiamą, streso hormono kortizolio poveikį mūsų organizmui.   Taip pat angliavandenių vartojimas tokiais atvejais siejamas su geresne gyvenimo kokybe, didesniu sotumo jausmu ir ramybe ( 9-11).  Vis dėlto, turime būti atsargūs, nes rinkdamiesi aukšto glikeminio indekso/krūvio,  daug pridėtinio cukraus turinčius patiekalus apart kortizolio kontrolės pamaitinsime savo emocijas ir riebalinio audinio sankaupas. Teisingu sprendimu būtų rinktis  pilno grūdo ir žemo glikeminio krūvio alternatyvas, akcentuoti uogų ir daržovių įvairovę siekiant naudos savo kūnui ir sielai.

  • Fizinis krūvis – dar viena aplinkybė, kada angliavandenių vartojimas galėtų būti itin naudingas, pamaitinant raumenis bei mažinant fizinio krūvio sukeltą pažeidimą organizme. Ar tai būtų rytas ar vakaras nors mažas kiekis grūdinės kultūros gali teigiamai prisidėti prie regeneracijos procesų, jautrumo insulinui gerinimo, o vakaro metu ir geresnės miego kokybės (12).

 

Viską apibendrinant norėtųsi pasakyti, kad angliavandeniai gali būti mūsų miego draugu arba priešu, tačiau didesnė atsakomybė dėl sveikatos teks pačių žmonių teisingiems gyvenimo įpročiams ir sveikatos būklei nei tam ar mes valgysim angliavandenius ar vakare ar jų nevalgysim.

 

Gydytojas dietologas Edvardas Grišinas

Šaltiniai:

  1. Katayose Y, Tasaki M, Ogata H, Nakata Y, Tokuyama K, Satoh M. Metabolic rate and fuel utilization during sleep assessed by whole-body indirect calorimetry. Metabolism. 2009 Jul;58(7):920-6.
  2. Seale JL, Conway JM. Relationship between overnight energy expenditure and BMR measured in a room-sized calorimeter. Eur J Clin Nutr. 1999 Feb;53(2):107-11.
  3. Zhang K, Sun M, Werner P, Kovera AJ, Albu J, Pi-Sunyer FX, Boozer CN. Sleeping metabolic rate in relation to body mass index and body composition. Int J Obes Relat Metab Disord. 2002 Mar;26(3):376-83.
  4. Porter JM, Horne JA. Bed-time food supplements and sleep: effects of different carbohydrate levels. Electroencephalogr Clin Neurophysiol. (1981) 51:426–33. 10.1016/0013-4694(81)90106-1
  5. Gangwisch JE, Hale L, St-Onge MP, Choi L, LeBlanc ES, Malaspina D, et al. High glycemic index and glycemic load diets as risk factors for insomnia: analyses from the women’s health initiative. Am J Clin Nutr. (2020) 111:429–39. 10.1093/ajcn/nqz275
  6. St-Onge MP. Impact of sleep duration on food intake regulation: different mechanisms by sex? Obesity. (2016) 24:11. 10.1002/oby.21374 Gangwisch JE, Hale L, St-Onge MP, Choi L, LeBlanc ES, Malaspina D, et al Vlahoyiannis, A.; Giannaki, C.D.; Sakkas, G.K.; Aphamis, G.; Andreou, E. A Systematic Review, Meta-Analysis and Meta-Regression on the Effects of Carbohydrates on Sleep. Nutrients 2021, 13, 1283. https://doi.org/10.3390/nu13041283
  1. Afaghi A, O’Connor H, Chow CM. High-glycemic-index carbohydrate meals shorten sleep onset. Am J Clin Nutr. (2007) 85:426–30. 10.1093/ajcn/85.2.426
  2. Madjd A, Taylor MA, Delavari A, Malekzadeh R, Macdonald IA, Farshchi HR. Effects of consuming later evening meal v. earlier evening meal on weight loss during a weight loss diet: a randomised clinical trial. British Journal of Nutrition. 2021;126(4):632-640
  3. Nouripour F, Mazloom Z, Fararouei M, Zamani A. Effect of protein and carbohydrate distribution among meals on quality of life, sleep quality, inflammation, and oxidative stress in patients with type 2 diabetes: A single-blinded randomized controlled trial. Food Sci Nutr. 2021 Sep 13;9(11):6176-6185. doi: 10.1002/fsn3.2570. PMID: 34760248; PMCID: PMC8565242.
  4. Hopkins M, Gibbons C, Caudwell P, Blundell JE, Finlayson G. Differing effects of high-fat or high-carbohydrate meals on food hedonics in overweight and obese individuals. British Journal of Nutrition. 2016;115(10):1875-1884. doi:10.1017/S0007114516000775
  5. Agius, T., Emsley, R., Lyon, A. et al. Short-term hypercaloric carbohydrate loading increases surgical stress resilience by inducing FGF21. Nat Commun 15, 1073 (2024).
  6. Vlahoyiannis A., Aphamis G., Andreou E., Samoutis G., Sakkas G.K., Giannaki C.D. Effects of High vs. Low Glycemic Index of Post-Exercise Meals on Sleep and Exercise Performance: A Randomized, Double-Blind, Counterbalanced Polysomnographic Study. Nutrients. 2018;10:1795. doi: 10.3390/nu10111795

DOVANŲ IDĖJOS