Suaugę žmonės po 30 metų netenka apie 3–8 proc. raumenų masės, o po 50 metų šis nuostolis pagreitėja iki 5–10 proc. Moterims šis procesas yra ypač ryškus per menopauzės pereinamąjį laikotarpį.
Tyrimai rodo, kad vien perimenopauzės metu galima prarasti iki 10 proc. raumenų masės, o vėlyvosios premenopauzės ir postmenopauzės stadijose moterys gerokai dažniau susiduria su sarkopenija (nevalingu raumenų nykimu) nei premenopauzės ar ankstyvosios premenopauzės laikotarpiu. Raumenų nykimas – rimta problema. Netekus raumenų ir jėgos, ne tik sumažėja mūsų greitis ir jėga sportuojant, bet ir didėja atsparumas insulinui, silpnėja kaulai, didėja lūžių rizika bei tikimybė susirgti lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas ar širdies ligos.
Dėl šios priežasties Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja visiems suaugusiesiems bent du kartus per savaitę stiprinti pagrindines raumenų grupes vidutinio ar didesnio intensyvumo treniruotėmis. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (angl. Office of disease prevention and health promotion) taip pat pabrėžia, kad suaugusiesiems reikalinga raumenis stiprinanti veikla, pavyzdžiui, jėgos treniruotės, bent 2 dienas per savaitę. Tačiau postmenopauzės laikotarpiu to gali ir nepakakti ir tai patvirtina naujas E. Isenmann ir kitų tyrimas, paskelbtas BMC Women’s Health žurnale. 10 savaičių trukusio tyrimo tikslas buvo nustatyti raumenų jėgos, masės bei riebalinės masės pokyčius premenopauziniu periodu ir po menopauzės. Postmenopauzės grupė buvo atsitiktinai suskirstyta į dvi treniruočių programas: mažo intensyvumo (50 proc. vieno maksimalaus pakartojimo RM) ir vidutinio intensyvumo (75 proc. 1 RM). Kadangi premenopauzinio laikotarpio dalyvių buvo per mažai, jos visos treniravosi vidutinio intensyvumo režimu. Abi grupės atliko pritūpimus, štangos spaudimą, irklavimą, viršutinės nugaros trauką, šoninį lenkimą ir lentos pratimus. Treniruotės vyko du kartus per savaitę, atliekant 6–8 serijas kiekvienai raumenų grupei per savaitę. Mažo intensyvumo grupė atliko 2 serijas po 20 pakartojimų plius vieną seriją iki išsekimo, o vidutinio intensyvumo grupė – 3 serijas po 10 pakartojimų plius vieną seriją iki išsekimo. Galutinis tyrimo rezultatas – visos moterys sustiprėjo, pagerėjo jų viršutinės ir apatinės kūno dalies bei suėmimo jėga, kas yra puiki žinia: jėgos treniruotės didina jėgą nepaisant hormoninių pokyčių. Tačiau tik premenopauzinio periodo grupės moterims pavyko pasiekti šių kūno sudėties pokyčių – padidinti raumeninę masę ir sumažinti riebalinį audinį. Tyrėjai padarė išvadą, kad norint pasiekti raumenų augimą (hipertrofiją) ar kūno sudėties pokyčius postmenopauzės laikotarpiu, tikėtina, kad reikia didesnio treniruočių tūrio (daugiau nei 6–8 serijos kiekvienai raumenų grupei per savaitę). Panašią išvada priėjo ir kiti tyrėjai. Tyrimuose nustatyta, kad didesnio tūrio (angl. high volume) jėgos pratimai yra veiksmingesni nei mažo tūrio (angl. low volume) treniruotės – jie labiau sumažina cholesterolio kiekį, pagerina raumenų funkciją ir padidina liesąją kūno masę.
Apibendrinant anksčiau pateiktą informaciją, štai keli praktiniai patarimai. Šiaurės Amerikos menopauzės draugija rekomenduoja:
Kai kurios moterys gali šias rekomendacijas lengvai pritaikyti savo kasdienybėje, tačiau kitoms gali atrodyti, kad tai jau per didelis iššūkis. Svarbiausia – atrasti, kas geriausiai tinka jums. Reguliarus fizinis aktyvumas premenopauziniu laikotarpiu gali ne tik sumažinti simptomus ir pagerinti savijautą, bet ir ilgainiui prisidėti prie geresnės sveikatos bei mažesnės lėtinių ligų rizikos menopauzės metu ir po jos.
Literatūra: