Onkologinės ligos - ID CLINIC

ONKOLOGINĖS LIGOS

Onkologinė liga – diagnozė, kuri sukrečia ir priverčia ieškoti įvairiausių išeičių, padėsiančių sveikti ir jaustis geriau. Neretai sergantis pacientas nežino kaip maitintis, todėl itin svarbu sudėlioti tolimesnę maitinimosi strategiją.
Dažna problema – mitybos nepakankamumas: liga, kuri vystosi, kuomet organizmas nepakankamai aprūpinamas maisto medžiagomis (baltymais, riebalais, angliavandeniais) ir energijos kiekiu. Įvairių šaltinių duomenimis, net iki 80 % vėžiu sergančių pacientų nepakanka su maistu gaunamų maistinių medžiagų. Už šių grėsmingų skaičių slepiasi ir kitas nerimą keliantis faktas – apie 30 % pacientų gali nepakelti skiriamo terapinio gydymo dėl bendro organizmo išsekimo.
Pacientas ar jo artimieji turėtų susirūpinti ir atkreipti dėmesį į mitybą tuomet, kai svoris pradeda mažėti be objektyvių priežasčių (nesilaikant dietos, neatsisakius kai kurių maisto produktų, nepadidinus fizinio krūvio). Reikia sunerimti, kai 3 mėnesių laikotarpyje svoris sumažėja bent 5 % (pvz.: 70 kg sveriantis žmogus per 3 mėnesius neteko 4 kg). Kitas mitybos nepakankamumo signalas – suvalgoma mažiau maisto (pvz.: paskutines 5 dienas suvalgoma tik pusė porcijos, palyginus ją su porcijos dydžiu prieš sutrinkant mitybai).
Svarbu suprasti, jog trūkstant maistinių medžiagų (ypač baltymų ir riebalų) blogėja priešvėžinio gydymo efektyvumas. Taip pat didėja chemoterapijos toksiškumas, netoleruojama reikalinga vaistų ar spindulinės terapijos dozė. Organizme trūkstant baltymų mažėja ir naujų organizmo baltymų gamyba, dėl to silpnėja imuninė funkcija, sutrinka kraujo komponentų atsistatymas, silpnėja vaistų efektyvumas, blogai gyja pooperacinės žaizdos. Visa tai lemia prastesnę gyvenimo kokybę, atsiranda nuovargis, nerimas, galiausiai, dingsta ir noras pasveikti.
Prie mitybos nepakankamumo išsivystymo prisideda ir fiziologinės priežastys, kai sergančiajam onkologine liga, paprasčiausiai, nėra apetito, sunku ryti ar sudėtinga valgyti dėl kankinančių skausmų, nuolatinio pykinimo, viduriavimo. Įvairių tyrimų duomenimis, net apie 50 % pacientų nebaigia chemoterapijos gydymo kurso, nes, dėl nepakankamos mitybos, labai suprastėja chemoterapijos toleravimas, o jos šalutinis poveikis pacientui tampa nepakeliamas.
 

REGISTRACIJA

Onkologinės ligos
Dalia Petrauskienė
Gydytoja dietologė
Onkologinės ligos
Edvardas Grišinas
Gydytojas dietologas
Kitos paslaugos

Policistinių Kiaušidžių Sindromas