Visiems yra žinoma, kad gera fizinė sveikata ir fiziniai gebėjimai yra esminiai sportuojančių moterų sėkmingo sportinio pasirodymo komponentai. Tačiau negalime „nustumti į šalį“ ir emocinės sveikatos, kuri yra ne ką mažiau svarbi nei fizinė ir taip pat daro didelę įtaką sportiniems pasiekimams.
Sportuojančių moterų tarpe nerimas ir depresija yra ypač dažni psichoemocinės būklės sutrikimai, kurie padidina traumų riziką, sulėtina atsistatymo po fizinio krūvio procesus bei gali būti įspėjimasis ženklas apie artėjantį aktyvų gyvenimo būdą propaguojančios moters perdegimo sindromą.
Verta paminėti, kad psichoemocinės būklės pablogėjimas sportuojančioms moterims gali atsirasti ne tik dėl per didelio fizinio krūvio ir poilsio stokos, bet ir dėl mažo energijos prieinamumo (būsenos, kai yra suvartojamas nepakankamas maisto kiekis reikalingas patenkinti būtiniausiems žmogaus organizmo funkcionavimo procesams). Individualių energijos ir maistinių medžiagų poreikių patenkinimas yra labai svarbus siekiant palaikyti gerą bendrą sveikatą, atsigauti po fizinio krūvio ir taip užkirsti kelią traumoms. Ilgalaikis mažas energijos prieinamumas gali sukelti RED-S sindromą (relative energy deficiency syndrome), kuris gali turėti įtakos medžiagų apykaitos procesų sulietėjimui, menstruacijų ciklo sutrikimams, kaulinio audinio retėjimui ir kitų organizmo sistemų pažeidimui.
Anksčiau minėtą RED-S sindromą galime prilyginti jūsų telefonui, kai jis pereina į mažos galios arba akumuliatoriaus tausojimo režimą. Kai kurios funkcijos nebeveiks, kol telefonas vėl nebus pilnai įkrautas. Taigi kūnas veikia tokiu pačiu principu. Mes iš maisto gauname energiją kurią pirma panaudosime fiziniam krūviui, raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir deguonies pernašai. Jeigu jos neužteks, tada organizmas pradės skolintis ją iš kitų gyvybiškai svarbių moters organizmui procesų (pvz: lytinių hormonų gamyba) arba juos pilnai “išjungs”.
Didelis energijos trūkumas gali turėti neigiamą trumpalaikį arba ilgalaikį poveikį fiziškai aktyvaus asmens sveikatai, todėl labai svarbu kuo anksčiau pastebėti pirmus galimus šio proceso požymius siekiant išvengti RED-S sindromo padarinių moters sveikatai bei sportiniams rezultatams.
Moterų sportininkių triada (angl. female athlete triad) tai RED-S sindromo atspindys, nurodantis tarpusavio ryšį tarp mažo energijos prieinamumo, menstruacijų ciklo sutrikimų ir kaulinio audinio retėjimo.
Trys triados komponentai yra šie:
Neįprasta, kad sportininkės vienu metu turėtų visus tris triados komponentus – dažniau sportininkėms būdinga viena ar dvi būklės. Tačiau visi šie triados komponentai gali pasireikšti ir skirtingais sportininkės gyvenimo laikotarpais, o ne viskas vienu metu.
2023 m. žurnalo „Clinical Journal of Sports Medicine“ paskelbtame tyrime pranešama, kad tyrėjai rado sąsają tarp moterų, kurios buvo tiriamos dėl triados rizikos veiksnių, ir jų rizikos susirgti depresija bei nerimu. Tai ypač pasitvirtino moterims, turinčioms mažą energijos prieinamumą ir turinčioms valgymo sutrikimų – tiek šiuo metu, tiek anksčiau praeityje. Ryšys tarp moterų sportininkių triados ir psichinės sveikatos yra sudėtingas, todėl svarbu yra pabrėžti šios sąsajos pagrindinius aspektus:
Prevencija yra labai svarbi norint išlaikyti ne tik optimalią sveikatą, bet ir aukštus sportinius rezultatus. Štai keletas strategijų, kurios padėtų išvengti RED-S sindromo:
Labai svarbu yra laikytis maitinimosi valgiaraščio, kuris atitiktų jūsų energijos poreikius, įskaitant pakankamą makroelementų (angliavandenių, baltymų ir riebalų) ir mikroelementų (vitaminų ir mineralų) kiekį. Jei nepavyksta užtikrinti pakankamo maisto suvartojimo, šis kelias gali būti lengviau pasiekiamas bendradarbiaujant su kompetetingais specialistais, kurie galėtų sudaryti mitybos planą atsižvelgus į treniruočių intensyvumą, trukmę ir tikslus.
RED-S sindromas gali lemti nuovargį, sumažėjusią ištvermę, sumažėjusią raumenų jėgą ir sumažėjusią koncentraciją, o tai gali lemti ir prastesnius rezultatus sporte. Klausykite savo kūno signalų: atkreipkite dėmesį į nuovargio bei streso ženklus. Atitinkamai pagal tai koreguokite treniruočių krūvius, kad išvengtumėte išsekimo ir fizinės įtampos.
Reguliarios medicininės patikros gali padėti anksti nustatyti RED-S požymius. Jų metu svarbu įvertinti lab. kraujo tyrimus, hormonų lygius, kaulų tankį ir moterims menstruacijų ciklą (nereguliarumai ar menstruacijų ciklo nebuvimas (amenorėja) yra įspėjamasis ženklas, kad yra energijos trūkumas ir hormonų pusiausvyros sutrikimai).
Kalbėkitės su savo treneriu apie užklupusias psichologines problemas. Nebijokite taip pat kreiptis ir į sporto psichologus ar konsultantus, kurie gali padėti jums išmokti valdyti stresą, nerimą ar spaudimą, susijusį su kūno įvaizdžiu ir sportiniais pasiekimais.
Svarbu užtikrinti pakankamą miego kiekį, kad būtų palaikomas pakankamas organizmo atsistatymas ir bendra sveikata. Įtraukite aktyvias poilsio dienas su mažo intensyvumo veikla, kad padėtumėte raumenų atsigavimui ir taip sumažintumėte pervargimo riziką.
Viską apibendrinant raginame nepamiršti, kad siekiant aukščiausių sportinių rezultatų ir ilgaamžiškumo sporto srityje, yra būtina rūpintis ne tik fizine, bet ir emocine sveikata, o prireikus nebijoti kreiptis pagalbos į psichologus ar psichoterapeutus. Sportiniai rezultatai niekada nebus geriausi, jei “nustumsime į šalį” savo psichoemocinę būklę.
Paruošė: Aistė Kairytė
Šaltiniai: