Autoimunis tiroiditas, Hashimoto liga – tai autoimuninis sutrikimas paveikiantis moterų skydliaukę 7-10 kartų dažniau nei vyrų. Ligos metu prieš skydliaukės tiroperoksidazę (TPO) ir tiroglobulinus (Tg) susidaro auto-antikūnai, žalojantys skydliaukę bei sukeliantys uždegimą. Kol rizika sirgti šia liga yra užkoduota žmogaus genetiniame fonde, aplinkos veiksniai ir žarnyno sutrikimai bus lemtingais veiksniais ligos pasireiškimui ir eigai.
Autoimuniniai sutrikimai pasižymi nepalankiu žmogaus sveikatai bruožu –jie ,,nevaikšto po vieną“ (tai dar vadinama molekuline mimikrija), todėl dažnu atveju didesnę riziką susirgti turi ne tik vyresnio amžiaus moterys, rūkantys ar sutrikusią kepenų detoksikacijos funkciją turintys žmonės bet ir asmenys sergantys: Sjogreno sindromu, Miasthenia gravis, sistemine jungiamojo audinio liga, autoimuniniu gastritu, reumatodinėm ligom, celiakija.
Taip pat minėtą molekulinę mimikriją gali aktyvuoti specifiniai susirgimai kaip: H. Pylori infekcija, Epstein- Barr virusas, Yersinia enterocolitica, Candida albicans, Borrelia burgdorferi (1-2).
Dėl išvardintų priežasčių, simptomatika Hashimoto ligos yra labai plati, bei galinti apimti ne tik pačios skydliaukės funkcionavimą, tačiau taip pat ir kitų organų veiklą.
Dažniausiais simptomais lydinčiais šią ligą yra:
Nepaisant to, kad kalbėsime žemiau apie dviejų elementų sinerginį poveikį skydliaukės uždegimo mažinimui, verta nepamiršti, kad medikamentinis gydymas kartu su kepenų veiklos gerinimu, maisto netoleravimų korekcija, antiuždegimine dieta su mikroelementų deficitų atstatymu bei streso ir miego higiena bus neatsiejamais veiksniais, kurie tik kombinacijoje turės stipriausią poveikį skydliaukės sveikatai.
Skydliaukė yra kone didžiausias organizmo seleno rezervuarų, kuriame ši medžiaga atlieka antioksidacinę funkciją, nukenksminant deguonies radikalus susidarančius skydliaukės hormonų gamyboje.
Ne vienas atliktas tyrimas įrodė seleno papildų vartojimo naudingumą mažinant uždegiminius skydliaukės procesus, TSH hormono lygį (3). Tačiau ne visiems žmonėms šios vienos medžiagos papildymas būna visada veiksmingas.
Pasirodo tokioje situacijoje papildymas gydymo protokolo mio-inozitoliu gali atnešti pridėtinės naudos.
Žmogaus organizmas gali pats gaminti šią medžiagą naudojant nė ką kitą, bet gliukozę. Tačiau esant gliukozė apykaitos sutrikimams, policistinių kiaušidžių sindromui ar sergant neurodegeneracinėmis ligomis, 2 tipo CD, gestaciniu diabetu inozitolio patekimas į ląsteles ženkliai sumažėja, kas gali prisidėti prie ligos eigos paūmėjimo (7).
Kadangi hipotirozė dėl autoimuninio tiroidito taip pat pasižymi didesne svorio augimo, gliukozės apykaitos sutrikimų rizika, mio-inozitolio vartojimas gali būti naudingu priedu reguliuojant medžiagų apykaitos procesus ligos fone bei TSH rodiklį.
Tai pagrindžia ir naujų tyrimų analizė, kuri parodė, kad seleno ir mio-inozitolio bendras efektas buvo viršesnis už izoliuotai vartojamo seleno poveikį mažinant TSH, antikūnus prieš tiroglobuliną bei uždegiminių chemokinų kiekį (6).
Dozuotės kiekvienu atveju gali labai skirtis ( sergant PKS dozuotė gali siekti 2g 2k/dieną, esant neurodegeneracinėmis ligomis, depresijai ir > 10g/dieną. Esant hipotirozei 500mg-1g vartojamas 1k/dieną vakare gali būti optimalia dozuote pradžiai) Tačiau visais atvejais būtina pasitarti su jus prižiūrinčiu gydytoju dėl tikslios dozuotės poreikio.
Tikrai tam galimybių turime, tačiau vertėtų nepamiršti kelių niuansų:
Būtina nepamiršti apie visų reikalingų skydliaukei mikroelementų naudą, gyvenimo būdo korekcijos svarbą prieš kalbant apie papildus, tačiau remiantis tyrimais atrodo, kad esant poreikiui, mio-inozitolis gali atnešti papildomos naudos skydliaukės sutrikimų gydyme.
ŠALTINIAI: